Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Orchidea i jej choroby

Storczyki Celada (łac. Orchidaceae), potocznie storczyki są niezwykle rozległe. Do tej pory na wolności opisano około 30 000 gatunków botanicznych. Ponad 100 000 mieszańców i odmian zostało stworzonych przez krzyżowanie w sztucznych warunkach. Świadczy to o ich dużej popularności i popularności wśród hodowców roślin ozdobnych. Dziś Orchideę można znaleźć w wielu domach.

Z biegiem czasu hodowca storczyków z pewnością spotka się z chorobami i szkodnikami atakującymi te rośliny.

Pojawiają się głównie na zaniedbanych i słabo rosnących roślinach. Aby w odpowiednim czasie i prawidłowo zdiagnozować chorobę lub szkodnika , hodowca musi wiedzieć, co jest nienormalne w wyglądzie i ogólnym stanie jego rośliny. Jeśli problem zostanie wykryty na początku, prawdopodobieństwo skutecznego leczenia jest znacznie większe. Należy jednak pamiętać, że storczyki regularnie wymieniają liście, więc żółknięcie liści może być również zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Gnicie korzeni, pseudobulw i orzeszków ziemnych

Powstaje w wyniku długotrwałego nadmiaru wody w podłożu. Może to być również spowodowane dodaniem zainfekowanej gleby lub skażonych narzędzi. Chora roślina słabnie, nie rośnie i może stopniowo obumierać.

Sprawdzamy system korzeniowy rośliny i usuwamy dotknięte części, które są brązowe, a nawet papkowate. Zostawimy tylko solidne białe części korzeni, które wystarczająco potraktujemy fungicydami. Następnie sadzimy Orchideę w nowym podłożu i doniczce. Zniszczymy chore części.

Pleśń płatkowa

Jeśli środowisko, w którym rośnie Orchidea, jest zbyt ciepłe i wilgotne, może zostać zaatakowane przez grzyb Botrytis. Choroba objawia się brązowymi lub czarnymi plamami na kwiatach. Jest bardzo zaraźliwy. Płatki należy natychmiast usunąć i zniszczyć. Warunki uprawy również muszą zostać odpowiednio dostosowane. Traktujemy roślinę roztworem grzybobójczym.

Czarna zgnilizna

Jeśli jest na roślinie   za dużo stojącej wody przez długi czas, na liściach mogą pojawić się czarne plamy, które stopniowo rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Usuń i zniszcz dotknięte części, potraktuj roślinę sprayem grzybobójczym.

Bakteryjna miękka i brązowa zgnilizna

Ta choroba atakuje storczyki rosnące w nieodpowiednio ciepłym i wilgotnym środowisku. Rozprowadzić wodą. Objawy to wodniste części liści, które często są otoczone żółtą obwódką. Choroba szybko rozprzestrzenia się na korzenie i pseudobulwy storczyków. Zgniłe części nieprzyjemnie pachną. Zainfekowane części usuniemy i zniszczymy. Całą Orchideę i wszystkie pobliskie rośliny traktujemy odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Choroba wirusowa

Wirusa to najgroźniejsza choroba dotykająca storczyki. Zakażenie rośliny wirusami objawia się ogólnie powolnym wzrostem, deformacją liści i kwiatów. Na liściach tworzą się chlorotyczne plamy. Wirusy wprowadzają rośliny do szkodników lub przenoszą je za pomocą zainfekowanych narzędzi. Skuteczny środek do leczenia wirusów nie jest jeszcze znany. Porażone rośliny muszą zostać zniszczone.

Szkodniki zwierzęce

Tarcze

Atakują dorosłe rośliny i uszkadzają odrosty liści. Tarcza (należąca do Robaków) ma ciało chronione wydzielinami woskowymi w kształcie tarczy. Dorosły trzyma się jednego miejsca na całe życie. Jeśli stwierdzimy niewielkie wystąpienie, usuwamy je mechanicznie, najpierw nacierając je wodą z mydłem. W przypadku wykrycia dużej ilości , wielokrotnie aplikujemy roztwór owadobójczy naprzemiennie z substancją czynną. Dodaj woskowy środek zwilżający do sprayu.

Puklice

Szkodzą również storczykom poprzez ssanie soki warzywne. Ich występowanie sygnalizowane jest różnymi zaburzeniami fizjologicznymi rośliny. Puklice (należące do Robaków ) mają plecy pokryte wydzielinami woskowymi w kształcie owalnym lub okrągłym. W przypadku niewielkiego wystąpienia szkodników możemy posmarować alkoholem i usunąć mechanicznie. W przypadku dużego wystąpienia opryskujemy insektycydami , które naprzemiennie wykonujemy. Do sprayu dodajemy środek zwilżający.

Mszyce liściowe

Pasożytują na nadziemnych częściach roślin - na liściach, łodygach i kwiatach. Pompując dużą ilość soku, zapobiegają zdrowemu wzrostowi storczyków. Insektycydy fosforoorganiczne są używane wielokrotnie do opryskiwania i należy je obracać.

Mszyce korzeniowe

Atakują podziemne części Orchidei, które szkodzą Cyganom. Naprzemiennie stosuje się insektycydy fosforoorganiczne.

Roztocza

Występują głównie na spodniej stronie liści. Drobna pajęczyna zwraca uwagę na ich obecność i to, że liście są równie zakurzone. Bardzo szybko się rozmnażają i zyskują odporność na opryskiwanie. Działania należy podjąć natychmiast. Konieczne jest usunięcie i zniszczenie porażonych części rośliny. Spraye roztoczobójcze stosuje się wielokrotnie do eksterminacji roztoczy - konieczne jest ich zmienianie.

Profesjonalne imitacje storczyków

Wadą uprawy storczyków w naszych warunkach klimatycznych jest to, że te ozdobne kwiaty można uprawiać tylko w pomieszczeniach. Jednak sztuczne imitacje storczyków, produkowane w bardzo szerokim asortymencie, mogą być z łatwością wykorzystywane do wykonywania zewnętrznych dekoracji .

Imitacje różnych gatunków storczyków można kupić w różnych wersjach. Zarówno jako rośliny rosnące w doniczkach, ale także jako pojedyncze gałązki kwiatowe, czy w kształcie pięknych girland . Wszystkie produkowane warianty występują w kilku rozmiarach. Ogólny wygląd imitacji jest nie do odróżnienia od żywych oryginałów. Do produkcji płatków stosuje się tekstylia w połączeniu z tworzywami sztucznymi. Łodygi, liście i korzenie powietrzne wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych przy użyciu najnowszych technologii. Dzięki temu możesz umieścić swoją Orchideę w dowolnym miejscu. Nie musisz brać pod uwagę temperatury, wilgotności, światła. Kolejną zaletą imitacji Orchidei jest to, że gdziekolwiek zostaną umieszczone, nie wymagają żadnej konserwacji . Wystarczy zetrzeć kurz i spłukać wodą. Biorąc pod uwagę ich długowieczność, są zdecydowanie dobrym wyborem.