Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Monstera i jej choroby

Potwory należą do bardzo popularne rośliny ozdobne uprawiane w pomieszczeniach. Ich popularność opiera się głównie na ich urodzie i bezpretensjonalności. Typowe perforowane liście i korzenie powietrzne Lubię zgadywać wszystkich. Kolejną zaletą jest to, że Potwory rosną powoli, więc nie ma potrzeby częstej zmiany ich siedliska. Okazałe starsze rośliny estetycznie bardzo nadają się dekoracyjnie dopełniają większe przestrzenie wewnętrzne. Najbardziej znana i najbardziej uprawiana jest Monstera deliciosa.

Na co należy zwrócić uwagę podczas uprawy potwora?

Choroby

Plamka liści

Jest to jedna z chorób, na które najczęściej cierpi Mostery. Jeśli na liściach tworzą się brązowe, wodniste plamy, które szybko się powiększają, przyczyną jest nadmierna wilgoć. Potwory muszą zapewnić suchsze środowisko. Roślinę wsypać bezpośrednio do podłoża i nie zwilżać liści. Mniej porażone liście należy leczyć w ten sposób. Silnie porażone liście należy usunąć.

Jeśli krawędzie plam żółkną, a na powierzchni plam pojawiają się czarne plamy, to Monstera jest już zaatakowana przez zarodniki grzybów. Przyczyną tej choroby jest używanie do uprawy zbyt ciężkiego podłoża w połączeniu z nadmiernym nawadnianiem Monstery. Choroba może być również przenoszona z innych pobliskich roślin lub zainfekowanych narzędzi.

Roślinę traktujemy podlewając ją mniej i tylko do podłoża. Użyjemy bardziej przepuszczalnego podłoża z odpowiednią warstwą drenażową oraz doniczki z otworami drenażowymi. Usuwamy wszystkie porażone liście i opryskujemy roślinę wielokrotnym (3-4 krotnym) w odstępie czasowym około 10 dni.

W przypadku stosowania naturalnego preparatu na bazie soku grejpfrutowego opinie użytkowników na temat jego skuteczności są różne. Uważa się, że jest skuteczny, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium i natychmiast zostanie zastosowany spray. Poza tym panuje opinia, że doskonale nadaje się jako dodatek do żywienia roślin. Dobre wyniki w zwalczaniu tej choroby uzyskuje się po zastosowaniu chemicznego fungicydu.

Zgnilizna korzeni

Choroba ta jest wywoływana przez grzyby w systemie korzeniowym rośliny. Pleśnie tworzą się szybko i łatwo w ciepłym i bardzo wilgotnym środowisku. W przypadku Monster choroba objawia się żółknięciem liści oraz mięknieniem i brązowieniem łodyg. Cała roślina stopniowo więdnie i może obumrzeć. Jeśli w porę rozpoznamy objawy tej choroby i natychmiast zareagujemy we właściwy sposób, będziemy w stanie uratować roślinę. Po wyjęciu rośliny z podłoża należy sprawdzić stan systemu korzeniowego. Jeśli korzenie są brązowe i papkowate, nie można już pomóc roślinie i należy ją zniszczyć. Jeśli jednak stwierdzimy, że większość korzeni jest sztywna i biała , możemy rozpocząć leczenie. Usuwamy chore części z systemu korzeniowego. Usuniemy również porażone liście i łodygi. Konieczne jest również usunięcie kilku nieporażonych liści, aby zapewnić równowagę między częścią nadziemną a korzeniami. Roślinę sadzimy w nowym podłożu. Wlej roztwór fenolowy.

Szkodniki

Lipiec

Potwory wyhodowane w zbyt ciemnym miejscu mogą zostać zaatakowane przez robaki. Jest to mały biały owad, który rejestrujemy jako białe puszyste kępki na łodygach i spodniej stronie liści. Liście porażonej rośliny więdną i żółkną. Jeśli pojawienie się szkodników zostanie wcześnie wykryte, można je usunąć, dokładnie wycierając zainfekowane części szmatką nasączoną alkoholem. Jeśli to nie pomoże lub atak będzie bardziej rozległy, zastosujemy środek owadobójczy.

Roztocza

Jeśli hodujemy Monstera w środowisku o zbyt niskiej wilgotności, pojawią się na nim inne pasożyty - roztocza. Roztocza to nie owady, ale pająki. Są bardzo małe, widoczne tylko przez lupę. Najpierw rejestrujemy ich występowanie zgodnie z typową pajęczyną na spodzie liści. Są czerwone i żywią się sokiem roślinnym, co prowadzi do obniżenia ogólnej kondycji rośliny. Zwalczanie roztoczy nie jest łatwe. Roztocza szybko się rozmnażają i szybko uodparniają się na pestycydy, dlatego konieczne jest wielokrotne opryskiwanie pestycydami z różnymi składnikami aktywnymi. Ważne jest, aby usunąć i zniszczyć porażone liście. Konieczne jest odpowiednie zwiększenie wilgotności.

Oznaki niewłaściwej uprawy potworów

Wyblakłe małe liście i powolny wzrost

Bardzo prawdopodobne, że roślina ma mało światła. Cień do niej nie pasuje.

Brązowe brzegi liści

Przyczyną może być bardzo suche powietrze. Problem wyeliminuję przez zroszenie rośliny. Podobne objawy pojawiają się na roślinie, nawet jeśli doniczka jest za mała.

W liściach nie ma dziur

Jest to normalne w przypadku młodych liści. W przeciwnym razie może to być spowodowane brakiem światła i składników odżywczych. W przypadku roślin wyższych konieczne jest wepchnięcie korzeni powietrznych w podłoże lub dopilnowanie, aby wyrosły na podporę - pręcik mchu.

Pomarszczone krawędzie liści

Wskazuje to na brak ciepła i światła w zimie.

Bladożółte liście z białymi plamkami

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zbyt duża ilość światła.

Spadające liście

Odpadanie dolnych liści starszych roślin jest zjawiskiem normalnym. Jeśli liście opadają częściej, przyczyną może być poważny problem. Oglądamy górne liście. Jeśli brązowieją i wysychają przed upadkiem, przyczyną jest wysoka temperatura. Najczęściej zimą, jeśli rośliny są umieszczone w pobliżu kaloryferów.

Żółknięcie liści

Jeśli liście żółkną i nie gniją, przyczyną jest brak składników odżywczych. Liście żółkną, miękną i pojawia się zgnilizna – przyczyną jest zbyt duża ilość wody.

Profesjonalne rośliny imitujące

Monstera to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Typowy, bardzo dekoracyjny kształt liści jest nieodłączną częścią wielu wnętrz mieszkalnych i użytkowych. Jednak potrzeba odpowiednich warunków uprawy wciąż ogranicza ich zastosowanie. Monstera jako profesjonalna imitacja produkowana jest w wielu wzorach i rozmiarach. Każdy zainteresowany na pewno wybierze swój własny w zakresie rozmiarów 40 - 200 cm. Bardzo ładne są oddzielne liście i sztuczne wąsy. Wiszące ozdoby Monstery w kuli mchu są atrakcyjne. Oprócz najpopularniejszej i najbardziej rozpowszechnionej Monstery deliciosa produkowane są również imitacje innych, do uprawy bardziej wymagających gatunków. Przy użyciu odpowiednich materiałów produkowana jest również szeroka gama sztucznych potworów przeznaczonych do instalacji na zewnątrz. Ich jakość to gwarancja wieloletniej odporności na warunki atmosferyczne.