Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Magnolia i jej szkodniki

W poprzednich rozdziałach opisano objawy i przebieg choroby, które mogą wystąpić w przypadku Magnolii. Były to antraknoza, chloroza, mączniak prawdziwy, werticilium i zielona plamistość liści. Wyjaśniliśmy, co jest przyczyną tych chorób, jak prawidłowo je diagnozować i leczyć. Opisaliśmy również, jak zapobiegać tym chorobom.

Może jednak dojść do sytuacji, w której magnolia usycha, usycha. Zatrzymuje się rozwój gałęzi, liści, pąków i kwiatów. Liście skręcają się i zmieniają kolor, wysychają. Na liściach pojawiają się plamy o różnych kolorach. Pojawiają się naloty i pajęczyny. Zmiany te nie są jednak spowodowane chorobami, ale różnego rodzaju szkodnikami. W szczególności mniej doświadczeni hodowcy magnolii mogą mieć trudności z określeniem przyczyny tych zmian. Dla łatwiejszego zorientowania się w temacie, w artykułach dotyczących chorób magnolii przedstawiamy poszczególne rodzaje szkodników.

Szkodniki

Rośliny ozdobne, w tym magnolie, są atakowane przez pospolite szkodniki. Pasożytują na nich różne gatunki owadów lub innych zwierząt, wyrządzając im różne szkody. Jednak nie zagrażają one zasadniczo ogólnej kondycji Magnolii. Omówimy, jak wpływa na roślinę, jeśli zostanie zaatakowana przez roztocza, frędzle i mszyce . Oczywiście wyjaśnimy, jaka jest pomoc w walce z tymi pasożytami.

Wszy

Ten gatunek owada jest jednym z najczęstszych i najbardziej znanych szkodników magnolii. Jest to mały owad należący do ssaków, którego ciało jest zazwyczaj masywne. Mszyce są przeważnie zielone, ale mogą też być szare, czarne lub pomarańczowe. Rozmnażają się bardzo szybko. Atakują miękkie tkanki roślin i pąki. Zakażenie rośliny przez mszyce wpływa na jej ogólny wygląd. Roślina słabnie, więdnie, jej liście żółkną. Ze względu na to, że mszyce wysysają więcej soków niż zjadają, na liściach pojawia się lepka ciecz - spadź. W tych słodkich wydzielinach mogą stopniowo pojawiać się grzyby, które powodują czarną pleśń . Mszyce mogą również przenosić choroby wirusowe.

Aby uratować i wyleczyć Magnolię, spryskujemy roztworem mszyc - odpowiednimi środkami owadobójczymi. Możemy wybierać insektycydy na bazie chemicznej lub naturalnej. W razie potrzeby rozpylanie można powtórzyć.

Roztocza

Jeśli roztocza zostały udomowione na twoich Magnoliach , możesz wykryć ich obecność za pomocą tych znaków:

Odpowiednie warunki dla roztoczy to ciepłe, suche środowisko.

Roztocza tak małe, że można je obserwować tylko przez lupę. Jednak mnożą się bardzo szybko. Nie należą do owadów - to pająki. Żywią się sokiem roślinnym. Nie powodują bezpośredniego obumieranie roślin, ale uszkadzając liście powodują zmniejszenie ich ogólnej żywotności. Leczenie porażonych roślin nie jest łatwe. Roztocza szybko uodparniają się na stosowane pestycydy. Stosując chemiczne pestycydy niszczymy również drapieżniki żywiące się roztoczami , a mianowicie:

Lepiej jest używać naturalnych pestycydów, a także drapieżnych roztoczy. Zainfekowane części Magnolii należy natychmiast usunąć i zniszczyć. W żadnym wypadku nie mogą być używane w kompoście.

Frędzle

Ten owad ssak ma małe smukłe ciało o długości max. 3 mm. Charakteryzuje się dwiema parami wąskich, bezbarwnych skrzydeł, których brzegi wyglądają na postrzępione - stąd nazwa. W zależności od gatunku dorosłe frędzle są koloru żółtobrązowego lub czarnego. Mogą jednak mieć również białe, czerwone lub czarne znaczenia na ciele. Larwy przypominają postacie dorosłe, ale nie mają skrzydeł. Frędzle uszkadzają rośliny, wysysając soki roślinne. Na porażonych częściach roślin pojawiają się małe plamki i dołki. Owady te mogą powodować choroby wirusowe roślin poprzez przenoszenie wirusów. Traktowanie roślin należy rozpocząć natychmiast po wykryciu agrofaga. Do stosowania nadają się preparaty na bazie olejów parafinowych. Do ochrony chemicznej stosuje się insektycydy , które należy nakładać 3-4 razy w odstępach 5-6 dni. Wskazane jest stosowanie opryskiwaczy z różnymi składnikami aktywnymi , ponieważ tego typu szkodniki stosunkowo szybko nabierają odporności na insektycydy.

Profesjonalne imitacje magnolii

Wyraźną zaletą produktów imitujących jest to , że można je umieścić w dowolnym miejscu na zewnątrz. Nie trzeba brać pod uwagę, czy wybrane siedlisko jest odpowiednimi warunkami do uprawy jakiejkolwiek rośliny. Można zdecydować się na imitację rośliny, której nie można uprawiać w naszym kraju lub jej uprawa jest bardzo wymagająca. Imitacje stoją na wysokim poziomie pod względem estetycznym. Kupując od razu możesz wybrać odpowiedni kształt i wielkość rośliny. Ze względu na materiał użyty do ich produkcji są łatwe w utrzymaniu i wytrzymają naprawdę długo bez żadnych zmian wizualnych.