Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Magnolia i jej choroby

Magnolie to krzewy ozdobne do drzew, które zyskują coraz większą popularność wśród hodowców roślin ozdobnych. Piękno magnolii przemawia za ich urodą w okresie kwitnienia, kiedy obsypane są mnóstwem kwiatów w jasnych odcieniach czerwieni, różu, żółci i bieli.

O tej porze - wczesną wiosną - większość drzew ozdobnych nadal nie kwitnie. Przyciągają również uwagę swoim typowym słodkim zapachem. Po kwitnieniu wyróżniają się ich piękne duże liście, a po zakończeniu wegetacji pojawiają się na nich ciekawe owoce.

Mimo, że magnolia jest drzewem wytrzymałym i niezbyt wymagającym, nadal unika chorób i szkodników .

Teraz o niektórych chorobach magnolia

Antraknoza magnolii

W tej chorobie po obu stronach liści pojawiają się czarne plamki o wielkości do 3 mm. Mogą również tworzyć plamy w kolorze brązowo-brązowym lub czerwonym z kolorową obwódką – oznacza to, że roślina jest zaatakowana przez grzyby Botrytis cinerea , Cercospora handelii lub Pestalotia spp . Choroba atakuje rośliny sadzone w chłodnym i wilgotnym miejscu. Chorobie tej można zapobiec poprzez dobry drenaż, zapewniający przepływ powietrza i wczesne usuwanie uszkodzonych części rośliny. Należy unikać nawadniania, które nawilża liście, ponieważ wilgoć może powodować antraknozę . W przypadku wykrycia tej choroby konieczne jest wykonanie ochronnego oprysku chemicznego jakimś produktem do barwienia liści. Opryskiwanie należy powtórzyć po 14 dniach w razie potrzeby - 2-3 razy.

Verticillium więdnie

Choroba ta jest wywoływana przez grzyby Verticillium dahliae i Verticillium albotrum . Chorobie towarzyszy więdnięcie liści , które początkowo żółkną, brzegi są brązowe, a liście podpalane. Stopniowo na gałęziach pojawiają się brązowe plamy. Charakterystyczny dla tej choroby jest czarny kolor korzeni . W tej chorobie krzew lub drzewo może całkowicie uschnąć. Infekcja przenoszona jest przez wodę do nawadniania, zainfekowane części roślin, glebę, narzędzia. Tej chorobie można zapobiec, upewniając się, że nie ma mechanicznych uszkodzeń korzeni. Duża ilość gleby nie zostanie zmieniona od razu, a zwłaszcza zainfekowane rośliny zostaną usunięte w odpowiednim czasie. Ochrona chemiczna fungicydami nie jest skuteczna. W przypadku nawrotu choroby konieczne jest przejście do uprawy bardziej odpowiednich dla stanowiska gatunków Magnolia.

Zielone nakrapiane liście

Zielone plamienie na liściach to kolejna choroba, która może mieć wpływ na magnolię . Jest to spowodowane przez glony Cephaleuros virescens . Algi te powodują choroby roślin o skórzastych liściach, w tym magnolii. O tym, że roślina jest zarażona tą chorobą świadczy fakt, że liście tworzą plamy pomarańczowe, brązowe, szare, a nawet zielone o średnicy około 5 mm. Liście są głównie dotknięte, ale infekcja może również objawiać się na gałązkach, które są karłowate i tworzą się na nich zmiany. Infekcja jest przenoszona przez wodę deszczową i najlepiej rozwija się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Dobry drenaż gleby i odpowiedni przepływ powietrza działają jako ochrona przed chorobą. Miedź -na spraye są wykorzystywane do ochrony chemicznej.

Magnolia z chlorozą

Jest to żółtaczka fizjologiczna, to choroba całej rośliny. Liście stają się żółtozielone do żółtego. Czasami żyłki liści pozostają zielone, a reszta żółknie. Wapń jest powszechną chlorozą u magnolii. Zwapnienie   zwykle objawia się w gorące lata, ale wiosna była deszczowa. Ta choroba powoduje nadmiar wapnia w glebie. Wapń powoduje wzmożony odczyn alkaliczny, co uniemożliwia roślinie wchłanianie żelaza w wystarczających ilościach. Żelazo potrzebuje rośliny do fotosyntezy . Nieodpowiednie gleby wapniowe można traktować dodając do nawozu siarczan amonu , dużą ilość torfu lub małe dawki sproszkowanej siarki . Szybciej pomaga podlewanie roślin roztworem zawierającym organiczne związki żelaza – lignohumaty. Wcześniej stosowano wprowadzenie roztworu siarczanu żelazawego ( zielona skala) do systemu korzeniowego. Szybka pomoc może być również udzielona drzewu poprzez oprysk z zawartością szybko przyswajalnego żelaza.

Mączniak prawdziwy magnolii

Choroba objawia się białym, mączystym nalotem, zwłaszcza młodych liści. Liście brązowieją i zaczynają opadać. Do leczenia zaatakowanego drzewa konieczne jest użycie dobrego sprayu grzybobójczego. Powtarzamy to 2 do 3 razy w odstępie czasu 7-10 dni. Rośliny cierpią na mączniaka prawdziwego , który sadzi się w nieodpowiednich siedliskach, gdzie jest zbyt gorąco. Innym powodem jest słaby przepływ powietrza w koronie. Bardziej odpowiednie niż leczenie chorej rośliny jest odpowiednia profilaktyka. Konieczne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarodników, co można zapewnić utrzymując środowisko roślinne w czystości - bez chwastów, opadłych liści i resztek roślinnych. Lepszą cyrkulację powietrza można zapewnić usuwając nadmiar gałęzi.

Plamienie liści magnolii

Cladosporium, Pseudomonas syringae i Septoria mogą powodować inną chorobę magnolii , a mianowicie plamistość liści magnolii. Początek tej choroby objawia się małymi czarnymi lub fioletowymi plamkami. W miarę postępu choroby plamy stopniowo się powiększają, przy czym plamy mają biały środek i ciemnofioletowy brzeg. Do ochrony chemicznej odpowiednie i skuteczne jest użycie jednego z opryskiwaczy przeciwko plamistości liści. Opryskiwanie należy rozpocząć, gdy tylko zostaną wykryte jakiekolwiek oznaki choroby. Opryskiwanie należy powtórzyć 2-3 razy, jeszcze po dwóch tygodniach. Ponieważ choroba ta występuje głównie w wilgotnych ogrodach , gdzie warunki sprzyjają jej powstawaniu i rozwojowi, odpowiednią ochroną jest odpowiednie nawadnianie. Bardzo ważne jest również terminowe usuwanie zarażonych chorobą liści. Niezbędne jest również zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w koronie poprzez usunięcie nadmiaru i splątanych gałęzi.

Profesjonalne rośliny imitujące

Opisaliśmy 3 choroby, które powodują wiele problemów z Magnolia. Wynika z tego, że prawidłowe i terminowe zdiagnozowanie choroby nie jest łatwe. Nie jest łatwo zastosować w wystarczającym stopniu odpowiedni zabieg ulubionej rośliny. Może to prowadzić do śmiertelnych konsekwencji - śmierci. Może warto pomyśleć o alternatywie, która pozwoli nam zaoszczędzić czas i energię. Pozwoli nam mieć złudzenie ulubionej rośliny nawet w miejscach, w których nie da się jej wyhodować – wszędzie we wnętrzu trzeba mieć „zawsze zieloną” gałązkę kwitnącej magnolii. Po spożyciu olejku eterycznego jako zapachu iluzja jest idealna. Inwestowanie w profesjonalną imitację jest korzystne i długoterminowe. Dziś wcale nie są obraźliwe, nazywane sztucznymi kwiatami . Dzięki materiałom użytym do produkcji gwarantowana jest ich długowieczność, bez względu na to, czy „zakład” znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz .