Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Historia świąt bożego narodzenia

Nieodparcie zbliżają się święta spokoju, miłości i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. To ten wspaniały okres, któremu towarzyszy ogromny stres, pośpiech i poszukiwanie najlepszych prezentów.

Jednak okres przed magicznym Bożym Narodzeniem nie zawsze przybierał taką formę. W dzisiejszym artykule opowiemy Wam co z historią tego wspaniałego i ukochanego okresu - okresu Bożego Narodzenia.

Pierwszym ważnym elementem, o którym nie wolno nam wspominać, jest to, skąd właściwie pochodzi ten ważny okres w roku.

Boże Narodzenie jest opisywane jako mieszanka różnych tradycji religijnych, pogańskich i innych. Z innego punktu widzenia Boże Narodzenie opiera się na tradycjach. Podobnie jak inne święta, są one ściśle związane z początkiem czegoś nowego, inaczej w Boże Narodzenie jest inaczej. Każdego roku, od wieków, Święta Bożego Narodzenia obchodzone są tuż po przesileniu zimowym, po którym następuje coś nowego, a mianowicie przesilenie letnie.

Zastanawiasz się, dlaczego Boże Narodzenie obchodzone jest kilka dni po przesileniu zimowym, 24 lub 25 grudnia? Z chrześcijańskiego punktu widzenia obchody Bożego Narodzenia są związane z datą narodzin Jezusa. Jednak ta hipoteza nie musi opierać się na rzeczywistych faktach, ponieważ dokładna data jest nieznana. Zgodnie z teorią chrześcijanie wybrali datę 25 grudnia ze względu na wspomniane przesilenie. Wybrali tę datę głównie ze względu na przesilenie, od którego zaczyna wschodzić słońce. Dla nich oznaczało to przyjście Zbawiciela. Druga teoria mówi, że ta data została wybrana z uwzględnieniem obchodów Wielkanocy. Ponownie przesilenie następuje 9 miesięcy po równonocy, w pobliżu której obchodzona jest Wielkanoc. Trzecia teoria głosi, że chrześcijanie starali się przykryć bardzo ważne wówczas święta, takie jak obchody kultu staroperskiego boga słońca Mitry.

Tradycję związaną z robieniem szopek spopularyzował w X wieku Franciszek z Asyżu. Ten piękny zwyczaj rozprzestrzenił się błyskawicznie w całej Europie. Istnieje kilka symboli w kolorach i wszystkich połączeniach, które były i nadal są stosowane w szopce. To właśnie szopka ozdobiona jest liśćmi, bluszczem, a nawet jemiołą. Kolory takie jak czerwony, zielony, złoty reprezentują symbole krwi i życia wiecznego. Dary przyniesione przez trzech królów małemu Jezusowi symbolizują życie wieczne.

A co to znaczyło? Dekoracja jemioły wywodzi się ze starożytnych europejskich mitów i folkloru. Kiedy na roślinie pojawią się charakterystyczne białe jagody i kilka pocałunków pod tą wspaniałą rośliną, jedna z jagód zerwie się na znak płodności.

Jeśli mówi się słowo Boże Narodzenie, od razu przychodzi na myśl najcenniejszy element. Elementem jest drzewo związane z jego dekoracją. Niezwykle popularna dekoracja drzew pochodzi z VII wieku i wywodzi się z pogańskiego kultu drzew. Św. Bonifacy deklarował, że zamiast dębów należy czcić jodłę , której szpic wskazuje na niebo, a jodła kształtem przypomina Trójcę Świętą.

Termin choinka , niezwykle rozbrzmiewający nawet w XXI wieku, pojawił się dopiero w XII wieku później, a konkretnie w XIX wieku. W niektórych częściach świata bożonarodzeniowe kaktusy i inne rodzaje roślin są również używane jako ozdoby świąteczne.

Światła, które są również charakterystycznym elementem Bożego Narodzenia, są symbolem Jezusa – światłości świata. Jednak z historii wiemy, że ogień zawsze był świętem równonocy. Ta niezwykle popularna wśród wielu dekoracja ma, jak już wspomniano, znacznie większe i głębsze znaczenie niż tylko bezsensowne i przesadne zdobienie domu czy elewacji domu.

Pieśni bożonarodzeniowe i kolędy to połączenie pieśni kościelnych z pieśniami ludowymi. Popularność i popularność wzrosła i zaczęła szybko rosnąć w XIX wieku. To właśnie w tym okresie ludzie zaczęli jednoczyć wszystkie powiązania i głębsze znaczenie społeczne. Do dziś spotykamy pieśni bożonarodzeniowe, które słychać wszędzie, przynajmniej na miesiąc przed tym magicznym okresem. Ten ruch marketingowy jest powiązany z konsumpcjonizmem, z którym mamy do czynienia. Wpadające w ucho melodie charakterystyczne dla tych piosenek cieszą się popularnością wielu i dlatego potrafią nas spowolnić, uspokoić, a w galeriach handlowych możemy dzięki temu spędzić znacznie więcej czasu - zwiększamy obroty handlowców.

A co z prezentami? Wielu wierzy, że symbolika dawania pochodzi z Biblii wraz z przybyciem trzech królów do Betlejem. Ale prawda jest inna. Symbolika dawania prezentów nawiązuje do tradycji starożytnego rzymskiego święta Saturnalii ku czci boga Saturna. Jednak treść prezentów od wieków jest podobna do dzisiejszej. Sprawy materialne charakterystyczne dla epoki. Zamiast plastikowych zabawek dzieci często znajdowały pod choinką zabawki wykonane z lepszej jakości materiałów, takich jak drewno.