Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Cypr i jego szkodniki

Szkodniki

Przekonałeś się, że Twój Cypr nagle traci witalność, nie wygląda zdrowo, brązowieje, a jego łuski i całe gałęzie wysychają. Jednak przyczyną mogą nie być choroby, ale szkodniki zwierzęce. Cypr może być zaatakowany przez różne szkodniki, które pasożytują na innych gatunkach z rodziny cypryjskiej. Cyprušteky, Tuje, Borievky również są przez nich atakowane.

Lykokaz tujový

W okresie wegetacyjnym występuje Cypr naturalny brauning a wysuszenie boczne gałęzie. Ale to tylko problem estetyczny, który możemy łatwo rozwiązać usuwając suche części. Jednak podobny objaw może sygnalizować atak szkodnika - Lykokazu tujový.

Ten chrząszcz ma cylindryczny korpus koloru brązowo- czarnego i osiąga długość max. 2mm. Jego larwy rozwijają się pod korą. Zwłaszcza w ostatnich latach wszystkie rośliny drzewiaste z rodzaju Cypr zostały w większym stopniu zaatakowane w naszym kraju. Atakuje stare lub w inny sposób osłabione drzewa. Pod korą wwierca się w drewno, w którym tworzy typowe tunele, w wyniku których giną porażone gałązki. Występowanie lykokazy (lykokazut) obserwuje się zwłaszcza w okresie wyjątkowo upalnego i suchego lata. W celu usunięcia tych szkodników zaleca się wykonanie 2 opryskiwań (w odstępie 14 dni) odpowiednim środkiem owadobójczym .

Mínerka tujová (czeska molovka)

Jest to motyl dorastający do wielkości około 6 mm. Jest szary w brązowe i szare kropki. Jego larwy zagrzebują się w łuskach Cypru i „przechodzą” przez pędy, w wyniku czego pędy prowadzą i wysychają. Łatwo się łamie. Jeśli młody Cypr jest wielokrotnie silnie atakowany przez tego szkodnika, może umrzeć. Ochronę przed tymi motylami należy zastosować po ich roi się – w czerwcu. Stosowane są biotechnologiczne środki owadobójcze, które zapobiegają dojrzewaniu motyli i nie szkodzą środowisku. Zakażone części usuwamy i spalamy.

Tarcza jałowca

Ten szkodnik to robak. Charakteryzuje się dużą odpornością i zdolnością do przetrwania na porażonych roślinach. Samice są chronione białawymi tarczami o średnicy około 1,5 mm, samce są jeszcze mniejsze. Typowym znakiem, że Cypr jest zarażony tym pasożytem ssaka, jest tworzenie się na nim kłębków bawełny. U roślin z silnym występowaniem tarczycy ogólna kondycja jest osłabiona, wzrost spowalnia. Łuski żółkną, pędy i całe gałęzie wysychają. Wynika to z dużej ilości przecedzonych soków.

Konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań przeciwko temu szkodnikowi. Usuń zainfekowane części i znacznie rozcieńcz całą roślinę. Wykonamy wielokrotne opryskiwanie środkami owadobójczymi. Ciało tych robaków pokryte jest ochronną warstwą wosku, dlatego konieczne jest dodanie do sprayu środka zwilżającego. Zaleca się kilkakrotne powtórzenie spryskiwania po około 10 dniach.

Roztocza

Cypr może również zostać zaatakowany przez tego irytującego intruza. Roztocza to małe pająki o czerwonawym kolorze. Łuski w zaatakowanych częściach Cypru stopniowo bledną i stają się brązowe. Dzieje się to stopniowo od wewnątrz na zewnątrz korony. Łuski są zakurzone, a na zaatakowanych częściach rośliny tworzy się drobna pajęczyna. W pajęczynie są jaja roztoczy. Roztocze jest szkodnikiem ssaków, a konsekwencje jego działania objawiają się opadaniem uszkodzonych łusek, słabym wzrostem rośliny i ogólnie niezdrowym wyglądem. W przypadku poważnego nawrotu umiera młodszy Cypr.

Aby uratować tak porażone drzewo, należy usunąć porażone części, rozcieńczyć koronę jako całość. Usunięte części muszą zostać zniszczone. Obróbkę chemiczną powtarza się w odstępach 10-14 dni roztworami roztoczy.

Profesjonalne imitacje cyprysów

Cypr, jak również Juniper i cyprys rośliny nadają się do uprawy w formie bonsai. Jednak odniesienie sukcesu w tej branży zajmuje dużo czasu - owoce mrówczej pracy nie przyjdą jeszcze przez kilka lat. Hodowca musi mieć spore doświadczenie i dużą cierpliwość. Jednak wynik może nie być na wymaganym poziomie. Producenci i producenci sztucznych imitacji roślin również przeznaczają dużą część swojej produkcji na produkcję bonsai. Zainteresowani z pewnością będą wybierać z szerokiej gamy bonsai iglastych o różnej wielkości. Imitacje bonsai iglastych powstają głównie poprzez naśladowanie różnych gatunków sosen . Ich precyzyjne wzornictwo i estetyczna harmonizacja z używanymi doniczkami to gwarancja, że staną się bardzo efektownym dodatkiem do nowoczesnego mieszkania. Produkowane są również imitacje bonsai , które są przeznaczone do umieszczania na zewnątrz przy użyciu trwałych materiałów. Jednak wszystkie rodzaje profesjonalnych imitacji roślin mają jedną wspólną cechę – są praktycznie bezobsługowe.