Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Cypr i jego choroby

Cypr (łac. Cupressus ) to eleganckie, wiecznie zielone drzewo. Drzewa i krzewy cypryjskiej rodziny rosły na Ziemi już w starożytności. Byli tutaj, zanim pojawiły się pierwsze drzewa liściaste. Rodzaj Cypry należy do rodziny Cypressaceae (łac. Cupressaceae ), która obejmuje również rodzaje Cypruštekov, Tují, Borievok, ale także słynne sekwoje. Ze względu na to, że Cypr pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, na ich wzrost negatywnie mogą wpłynąć nasze warunki pogodowe. Niemniej jednak Cypr jest dość powszechnie uprawiany w naszym kraju, sadzony na zewnątrz, ale także w doniczkach jako odpowiednie uzupełnienie estetyczne tarasów i balkonów. Błędy popełniane w uprawie Cypru mogą wynikać z chorób tych drzew lub mogą być zaatakowane przez szkodniki. Na skalach rejestrujemy pierwsze objawy – igły.

Choroby

Zgnilizna korzeni

Jeśli posadziliśmy Cypr w miejscach o zbyt dużej wilgotności gleby , jest bardzo prawdopodobne, że z czasem u nich wystąpi zgnilizna korzeni. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby, dla których warunki życia w wilgotnej glebie są odpowiednie do życia i rozmnażania. Aby zapobiec tej chorobie, należy zachować ostrożność podczas sadzenia Cypru. Podczas sadzenia używaj zdrowych, poddanych obróbce chemicznej sadzonek i wybierz niezbyt wilgotne siedlisko lub dostosuj glebę odpowiednimi środkami odwadniającymi. Podczas podlewania, mamy pewność, że nie wolno przepełniać Cypr.

Objawy tej choroby znajdują odzwierciedlenie w ogólnym stanie rośliny. Wzrost słabnie, łuski stopniowo żółkną do brązowego. Pędy i całe gałęzie wysychają. Szyjka korzenia zmienia kolor na rdzawy w ciemnobrązowy. Cypr ogłuszy i prędzej czy później umrze.

W leczeniu tego dotkniętego chorobą Cypru musimy leczyć system korzeniowy. Chore korzenie są od brązowego do czarnego. Jeśli stwierdzimy, że większość korzeni jest chora – są zabłocone, Cypru nie da się uratować. Drzewo musi zostać spalone. Jeśli większość korzeni jest zdrowa, usuwamy chore części do zdrowych - litych części. Zdrowe części korzeni wystarczająco leczymy roztworem grzybobójczym , a jeśli wielkość drzewa na to pozwala, przenosimy je w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Z części naziemnej Cypru usuniemy również wszystkie części noszące znamiona choroby. Usuniemy również część zdrowych gałęzi w celu utrzymania równowagi między osłabionym systemem korzeniowym a częścią nadziemną.

Brązowienie i suszenie łusek

Choroba ta występuje stosunkowo często u osób młodszych. Pierwsze objawy pojawiają się na młodym Cyprze w środku lata. Na dolnych gałęziach na górnej stronie łusek pojawiają się żółte plamki, które stopniowo brązowieją. Łuski wyglądają, jakby się spaliły. Ochrona zapobiegawcza polega na przestrzeganiu odpowiedniego reżimu uprawy – zwłaszcza w odniesieniu do wody. Profilaktycznie, ale także w leczeniu już zarażonego Cypru, stosujemy odpowiedni fungicyd. Usuniemy uszkodzone części.

Inną przyczyną choroby, w której igły są suszone na brązowo i giną na Cyprze, jest zakażenie grzybem Kabatina thujae. Owocniki tych grzybów są czarne, ale tak małe, że ich obecność można wykryć jedynie po dokładnym zbadaniu. Przeważnie tylko małe części rośliny są dotknięte chorobą, ale jeśli infekcja jest ciężka, cała roślina może umrzeć. Podczas leczenia konieczne jest usuwanie i niszczenie chorych części. Obszary dotknięte chorobą traktujemy roztworem grzybobójczym.

Jeśli Cypr jest zarażony grzybem Pestalotia funerea, objawia się to żółknięciem i brązowieniem łusek oraz ich stopniowym zanikaniem. Ta choroba jest bardziej prawdopodobna u osób osłabionych przez niewłaściwą uprawę. Dotknięte części należy usunąć i spryskać środkiem grzybobójczym. Konieczne jest wyeliminowanie niedociągnięć w uprawie, które doprowadziły do osłabienia drzewa.

Opisane objawy mogą jednak wystąpić na roślinach również z innych powodów. Może to być spowodowane różnymi rodzajami szkodników zwierzęcych lub nieprawidłową uprawą Cypru. Jednak o tym w kolejnych sekcjach.

Profesjonalne imitacje cyprysów

Jak stwierdziliśmy, chorób nie unika nawet Cypr i inne rośliny z rodziny cypryjskiej. Przy ich uprawie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego siedliska. Nie możemy umieścić rośliny tam, gdzie naszym zdaniem będzie pasować. Przy sadzeniu swobodnym, ale także przy uprawie mniejszych osobników w doniczkach, należy również zadbać o to, aby infekcja nie zagrażała innym roślinom ozdobnym lub użytkowym. Wykorzystując imitacje Cypru, Tuji, Cypryjczyka i Borievoka nie mamy wielu problemów . Wymiarowo (do 210 cm) nadają się również do imitowania swobodnego nasadzeń, a jako mniejsze osobniki w doniczkach różnego typu i koloru coraz częściej wykorzystywane są do upiększania wnętrz. W połączeniu z olejkami eterycznymi, iluzja rzeczywistości jest doskonały. Podczas konserwacji wystarczy zetrzeć kurz ze sztucznego Cypru i od czasu do czasu spłukać. Materiały na bazie PE i PVC gwarantują długotrwałe użytkowanie na zewnątrz NONSTOP , niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.