Skontaktuj się z nami info@hk-green.pl

Begonia i jej choroby

Piękna roślina ozdobna. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i skrzynkach na balkonach, we wnętrzach, ale także na rabatach kwiatowych. Roślina, która ma prawie 1000 gatunków. Roślina uprawiana zarówno na piękne kwiaty, jak i atrakcyjne liście - to Begonia.

Jednak w tej niezbyt wymagającej i bardzo popularnej roślinie również występują choroby. Fakt, że roślina zachoruje, zostanie zaatakowana przez szkodniki lub cierpi na inne dolegliwości, prawie zawsze działa na niekorzyść jej hodowców. Powodują problemy z roślinami, czy to przez sadzenie w niewłaściwej glebie, zbyt silne nasłonecznienie, niedostateczną wentylację, czy niewłaściwe podlewanie i odżywianie roślin.

Jest kilka oznak, że roślina nie jest w porządku i wkrótce są one widoczne. Roślina jest mniej żywotna. Łodygi zwisają. Liście przebarwiają się lub tracą kolor. Krawędzie liści są suche. Liście skręcają się i tracą swój pierwotny kształt. Każda z tych manifestacji sygnalizuje roślinie inny problem.

Do najgroźniejszych chorób begonii należą grzyby, choroby grzybowe oraz choroby wywoływane przez wirusy.

Szara pleśń - botrytis cinerea

Pojawia się jako szary nalot, który może pojawić się na dowolnej części rośliny - na liściach, łodygach, pąkach i kwiatach. Ponieważ grzyb ten atakuje głównie rośliny o miękkich liściach, dość często atakuje również begonie.

Brązowe plamy pojawiają się również na liściach porażonych roślin. W przypadku wykrycia tej choroby roślinę należy oddzielić od pozostałych, wszystkie zakażone części rośliny należy usunąć i zniszczyć, a roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym. Konieczne jest również usunięcie zainfekowanej gleby. Najbardziej nadaje się do przeniesienia na nowe podłoże. Podczas dalszej uprawy musimy ograniczyć podlewanie i rosę. Roślina skorzysta również z lepszej wentylacji.

Mączniak

Ta choroba nie jest tak powszechna jak szara pleśń i powoduje jest to prymitywny organizm grzybowy - grzyb. Na powierzchni liści porażonej rośliny tworzy się biały, pylisty osad. W przeciwieństwie do szarej pleśni, choroba ta nie ma tak poważnych konsekwencji dla zaatakowanej rośliny. Jednak zaniedbany może również rozprzestrzenić się na łodygi i kwiaty. Liście, które są najbardziej dotknięte, należy usunąć i spryskać roślinę środkiem grzybobójczym. Liście można również delikatnie oprószyć siarką . Wentylacja wokół zakładu wymaga poprawy.

Wirusy

Są to bardzo małe cząstki, które możemy obserwować tylko pod mikroskopem elektronowym. Wirusy są pasożytami wewnątrzkomórkowymi. Kilka symptomów ostrzega nas, że roślina jest zarażona wirusem. Na przykład wzrost roślin spowalnia, a łodygi liści przybierają dziwne kształty. Na liściach tworzą się jaśniejsze lub nawet żółte smugi. Na kolorowych liściach tworzą się białe plamy. Roślina mogła zostać zarażona już w momencie zakupu lub zaraza została przeniesiona na nią przez owady – m.in. mszyce . Infekcja może być również przenoszona przez podłoże lub narzędzie. Jeśli masz pewność, że twoja diagnoza jest prawidłowa, chorą roślinę należy wyrzucić i zniszczyć. Nie ma lekarstwa. Aby chronić się przed wirusami, konieczne jest wyeliminowanie owadów ssaków i dezynfekcja gleby.